Dorasta do 150 cm długości i 45 kg masy ciała. Ciało wydłużone, nieznacznie bocznie spłaszczone, walcowate, z szeroką głową. Brzuch lekko zaokrąglony. Pysk tępy, zagłębiony między otworami nosowymi. Otwór gębowy w położeniu końcowym. Dwa szeregi zębów gardłowych, zęby na brzegach skośnie ścięte, bocznie ścieśnione i piłkowato pofałdowane. Na pokrywach skrzelowych wyraźne promieniste rowki. Łuski duże, 40–42 w linii bocznej. Poniżej linii bocznej 5 rzędów łusek. W czasie zimowania jego ciało pokrywa się grubą warstwą śluzu, który odrywa się czasem od ciała ryby i spływa z prądem rzeki. W płetwie grzbietowej 10, a w odbytowej 11 promieni.
Grzbiet ciemnozielony do czarnozielonego, boki jaśniejsze żółtozielonkawe. Łuski ciemno obramowane tworzą wzór siatki.
Rekord Polski wagowy: 39,20kg 132cm
Amury są bardzo płochliwe, ale uwielbiają wygrzewać się w dzień pod powierzchnią wody, przez co przy zachowaniu szczególnej ostrożności, by nie zostać zauważonym możemy penetrować lustro wody w poszukiwaniu stojących pod powierzchnią wody torped. Amury rzadko spławiają się klasycznie wyskakując z wody, one kręcą charakterystyczny młynek, robiąc coś na wzór wiru w wodzie. Drugą oznaką bytności amurów jest strzyżenie górną płetwą, co objawia sie na powierzchni wody jako małe oczka. Przypomina to trochę oczkującą drobnicę, jednak jak się przyjrzymy dokładnie w miejscu powstawiania oczka dostrzeżemy koniuszek płetwy amura.
Ich aktywność przypada na porę nocną, zmierzch i świt.
Amury, to typowi roślinożercy,
jako zanęty polecam użyć mieszaniny ziaren, takich jak groch peluszka, łubin słodki, z przewagą kukurydzy. Ziarna należy namoczyć, a następnie podgotować. Przy używaniu ziaren strączkowych namaczanie to konieczność, gdyż ziarna te bardzo pęcznieją, co może być szkodliwe dla ryb, gdy nastąpi to w ich układzie pokarmowym
Najważniejszą sprawą przy połowie amurów jest sprzęt, a zwłaszcza zestaw końcowy. Amury bowiem po pierwsze nie zasysają pokarmu, więc nie ma typowego samozacięcia przy próbie wyplucia zestawu i co ważne mają bardzo twarde pyski. Skutek jest taki, że często spadają z haka. Polecam haki o odgiętym grocie w stosunku do trzonka o maksymalnej ostrości. Rozmiar powinien być dostosowany do kulki. Co do długości włosa, to jak najkrótszy, ale pozwalający naturalnie poruszać się kulce. Ostatnio modne stały się sztywne przypony i również do połowu amura znalazły one zastosowanie. Mianowicie można zastosować sztywny przypon z sztywnym włosem. Taki system głębiej wsuwa się w pysk ryby i daje szansę pewniejszego zacięcia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz