środa, 2 listopada 2011

PŁOĆ

Występowanie
Jest to jeden z najbardziej popularnych gatunków ryb w naszych wodach. Dostał nawet miano płoć wszędobylska.Występuje w całej Europie z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, zlewiska Adriatyku, Grecji oraz północnej Skandynawii, na wschodzie sięga daleko w głąb Azji. Występuje we wszystkich wodach słodkich w Polsce (w rzekach, jeziorach i stawach , z wyjątkiem gór), także w wodach przybrzeżnych Bałtyku.
Inne, dawne nazwy płoci to: wandrówka, srebrzatka, ramiennica.
Tryb życia
Żyją w stadach, żerują gromadnie. Ryby te są płochliwe i bardzo ostrożne. Osiągają: 30–40 (maksymalnie 50) cm długości, 0,5–2 kg masy ciała. Niektóre z płoci żerują w morzu, a trą się w wodach słodkich – jest to anadromiczna forma płoci występująca w Bałtyku. Stanowi pokarm dla szczupaków, sandaczy, sumów oraz boleni.
Metody połowu:
Spławik - Jest bardzo ciekawą metodą połowu głównie białorybu.
Chodzi w niej o to że wpatrujemy się w spławik odległy od nas najczęściej
o jakieś 5-50m i gdy ten zanurzy się lub ,,klapnie'' czyli wyłoży na
powierzchnię to wtedy jest branie. stosuje różnego typu żyłek zależnie od łowiska przeważnie o wymiarze 0,15-0,20 mm i wytrzymałości do 2,5kg. Co do haczyków to najczęściej używam z zakresu od 8 – 12 .
Zestawy
1) zestaw z maczugowatym spławikiem na wodę stojącą,
2) klasyczny spławik na wietrzną pogodę,
3) klasyczny zestaw z przelotowym spławikiem,
4) zestaw ze spławikiem z antenką do łowienia ryb tuż nad dnem,
5) lekki zestaw odległościowy,
6) zestaw uklejowy.




Grunt - wędka z ciężarem wyrzutowym min 40g(może to być spinning, dla poczatkujących bardzo dobrze się sprawdzają), haczyk, najmniejszy 8,moze być 6,zylka 0.20,0,22,ciezarek to zależy gdzie chce łowić ,kołowrotek masywny, najmniej 4 łożyskowy, wędka niezbyt sztywna ,sygnalizator brań

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz